Ekološka gradnja hiše z nizkoenergijskimi hišami Marles
Pri nizkoenergijski hiši znaša letna poraba energije za ogrevanje med 30 in 50 kWh/m², pri pasivni pa ne presega niti 15 kWh/m².
Nizkoenergijska gradnja hiše vključuje kakovostno toplotno in zrakotesno izolacijo, vendar ne nujno sistema prezračevanja z rekuperacijo, medtem ko je pri pasivnih hišah ta obvezen.
Gradnja nizkoenergijskih objektov je malce bolj fleksibilna in večinoma zahteva le debelejšo izolacijo in kakovostna okna. Zato so tudi investicijski stroški v primerjavi s pasivnimi objekti nekoliko nižji. Pri pasivnih hišah so obvezni visokokakovostni materiali z odlično izolativnostjo in premišljene arhitekturne rešitve, kot so orientacija stavbe glede na osončenost, uporaba pasivnih virov toplote in učinkovitega prezračevanja.
Nizkoenergijska hiša mora ustrezati lokalnim standardom energetske učinkovitosti, medtem ko je pasivna gradnja hiše pogosto certificirana z mednarodno priznanimi standardi.
Nizkoenergijska hiša najbolj ustreza ljudem, ki želijo zmanjšati energetske stroške, vendar niso pripravljeni na toliko višjo investicijo. Pasivna gradnja hiše pa je idealna za tiste, ki želijo najvišjo raven energetske učinkovitosti in trajnostnega bivanja, četudi z nekoliko višjim začetnim vložkom, ki pa se v naslednjih letih hitreje povrne.
Kljub temu je treba poudariti, da sta nizkoenergijska in pasivna gradnja visoko energetsko učinkoviti in okolju prijazni. Ekološka gradnja, ki je lahko uporabljena pri obeh, se namreč osredotoča tudi na uporabo naravnih materialov, trajnostne tehnologije ter energetsko učinkovite zasnove.
Ekološka gradnja ni le aktualni trend, temveč nujen korak k trajnostni prihodnosti, ki zagotavlja zdravje ljudi, ohranja naravo ter izboljšuje kakovost življenja. Odločitev zanjo pomeni pomembno družbeno odgovornost ter pomemben prispevek k globalnemu cilju zmanjšanja okoljskega vpliva gradbeništva, ki je eden največjih povzročiteljev emisij toplogrednih plinov.
S prilagajanjem podnebnim izzivom ekološka gradnja vzpodbuja uporabo naprednih tehnologij, ki zmanjšujejo porabo vode, izboljšujejo odpornost na ekstremne vremenske razmere ter omogočajo samooskrbo z domačo proizvodnjo elektrike ali sistemi za zbiranje deževnice.
Eko hiše so zasnovane tako, da so energetsko zelo učinkovite. To vključuje odlično izolacijo, uporabo naravnega prezračevanja, sončne energije in drugih obnovljivih virov energije. Manjša poraba energije pomeni manjši vpliv na okolje, hkrati pa tudi nižje stroške vzdrževanja. Poleg tega eko hiše omogočajo enostavno reciklažo in ponovno uporabo materialov, ko enkrat dosežejo konec svoje življenjske dobe.
Ekološka gradnja temelji na uporabi trajnostnih materialov, predvsem lesu (za stene, stropove, strešne nosilce, okna, vrata in obloge). Nizkoenergijska in pasivna gradnja vključujeta tudi mavčno vlaknene plošče (za konstrukcijsko oporo in izravnavo sten), neopor ali EPS plošče (toplotno-izolacijske plošče za izolacijo fasade), kameno volno (za izolacijo zunanjih in notranjih sten, tal, strehe), celulozo (za izolacijo sten, streh in lesenih stropov) ter lesno vlaknene izolacijske plošče.
Ti materiali ne obremenjujejo narave, saj so obnovljivi. Poleg tega gradnja hiše z njimi zahteva manj energije kot tradicionalni materiali, kot sta recimo beton in jeklo.
Nizkoenergijska in pasivna gradnja v Marlesu predstavlja eno najnaprednejših oblik sodobne arhitekture, ki združuje inovativnost, skrb za okolje in slovensko tradicijo. Smo eden vodilnih ponudnikov celovitih rešitev za energetsko učinkovite domove, prilagojene željam posameznikov.
Montažna gradnja hiše temelji na uporabi vrhunskezrakotesne izolacije ter naprednih sistemov prezračevanja z rekuperacijo, kar zagotavlja uporabnikom optimalno notranjo klimo, minimalne toplotne izgube in nizke obratovalne stroške. Pri projektiranju dajemo velik poudarek trajnostnim materialom, predvsem lesu, ki spada med osrednje elemente konstrukcij ter v celoti izhaja iz evropskih gozdov.
Naše hiše so izdelane v skladu z najvišjimi evropskimi standardi za energetsko učinkovitost in trajnostno gradnjo, kar dokazujemo s certifikati kakovosti. Poleg energetske učinkovitosti je za nas zelo pomembna ekološka gradnja z nizkim ogljičnim odtisom. Vnaprej izdelane stene omogočajo čisto in hitro namestitev brez odpadkov in nereda, montaža pa poteka bistveno hitreje kot pri tradicionalni gradnji in pod budnim očesom vodje gradbišča.
V Marlesu za vas načrtujemo kakovostne tipske in individualne hiše s sodobnimi metodami lesene montažne gradnje z dolgo življenjsko dobo za bolj zdravo, učinkovito in trajnostno prihodnost. Lahko vam svetujemo tudi glede načrtovanja notranje opreme, z izborom vseh materialov in zaključnih obdelav. Pri naših dolgoletnih partnerjih lahko pridobite tudi nasvete za sodobne rešitve, kot so talne obloge, kuhinje in stavbno pohištvo.
Nizkoenergijska in pasivna gradnja še zdaleč ni vse, kar vam ponujamo. Izberete lahko vrhunske rešitve, kot je skoraj nič-energijska hiša na ključ, ki velja za eno najsodobnejših projektov z izjemno kakovostjo bivanja. Ob vselitvi prejmete v celoti dokončano hišo, vključno z vgrajenimi talnimi oblogami, končnimi ometi, notranjimi vrati, kopalniško opremo in drugimi detajli. Gradnja hiše na ključ tudi pomeni, da boste že vnaprej seznanjeni s stroški celotnega projekta, zato boste lahko bolje načrtovali svoj proračun.
Po predhodnem dogovoru vas vabimo na ogled naših vzorčnih hiš, kjer boste lahko izvedeli podrobne informacije o tehnologijah, materialih, udobju in varnosti naših hiš.